Edizione 2018

Palmeres

MOVIE (International Films – Fiction)
LUMINOR DEER BOY  –  Gondek Katarzyna (POLAND)
Audience Award CHEVEUX SACRES  –  Mario Morin (CANADA)
Special Mention ALL THESE CREATURES  –  Williams Charles (AUSTRALIA)
ANIMALAB (International Films – Animation)
LUMINOR SPLENDIDA MOARTE ACCIDENTAL  –  Sergiu Negulici – (ROMANIA)
Audience Award LETTERS –   Alexander Savarsky (RUSSIA)
CORTITALIA (National Films)
LUMINOR INANIMATE  – Lucia Bulgheroni    (ITA/UK)
Audience Award FINO ALLA FINE  –  Giovanni Dota (ITALY)
Special Mention LA GIORNATA  –  Pippo Mezzapesa (ITALY)
EXPERIA (International Experimental Films)
LUMINOR ANOTHER WORLD  –  Florinda Frisardi (GERMANY)
Audience Award UMANO  –  Martin Nicolas Pierre (FRANCE)
ANIMARE (International Films – animation for children)
LUMINOR TWEET TWEET  –  Zhanna Bekmabetova (RUSSIA)
IRANFEST (Iranian Films)
LUMINOR ANOTHER WORLD   –  RUN ROSTAM RUN – Molayemi Hossein (IRAN)
CORTOinLOCO  (Regional Films)
LUMINOR 100 ANNi DI CORSA  –  Domenico Parrino (ITALY)
Audience Award ODIO IL ROSA  –  Margherita Ferri (ITALIA)
NO+D2  (Shorts 2 minutes)
LUMINOR SOUL MATE –  Mahdi Borjian  (GERMANY)
Special Mention TOUT SEUL –  Mabner Toussaint (FRANCE)
Kontainer16 GULD  –  Abbe Hassan  (SWEDEN)
Elenphant LUCY  –  Roberto Gutierrez (VENEZUELA)
Official Selection 2018 Director/s Country TIME
44 competition – MOVIE – International Films – Fiction & Documentaries 04:55
01 A Bottle of Love Jung Koh Lak South Korea 19:49
02 Aamir Vika Evdokimenko UK-England 16:22
03 Ajándék Sándor Csukàs , Kata Olàh Hungary 13:53
04 Ajotunti Jarno Lindemark Finland 15:00
05 Alazia Cristian Pascariu Romania 13:59
06 All These Creatures Charles Williams Australia 15:00
07 Alone Antoine  Laurens France 15:25
08 Amal Dilek  Ince USA 15:00
09 Angel’s Mirror Cheng Chao China 14:10
10 Aya Moufida Fedhila Tunisia 23:59
11 Bacha Posh Kim Katia Scarton Switzerland 19:43
12 Bilo Gde Aleksandar Aleksic Serbia 10:17
13 Cheveux sacres Mario Morin Canada, Quebec 13:14
14 Darìo Manuel Kinzer, Jorge A. Trujillo Gil Germany 15:00
15 Deer Boy Katarzyna Gondek Poland 15:00
16 Dio è grande Kaweh ModiriI Netherlands 12:40
17 Guld Abbe Hassan Sweden 19:00
18 Happy New Year GrÖtzinger Brandon, Theunis Wander Netherlands 8:51
19 I Think I Have a Crush on You Eriksson Maria Sweden 9:05
20 Iines Saara Toivanen Finland 9:40
21 Juan Gabriel is Dead Ruiz Tavo Mexico 14:49
22 Koe Kushida Takeshi Japan 10:02
23 La flor de la lengua de vaca Ruiz Germán Reyes Colombia 23:00
24 La muñeca rota Daniel León Lacave Spain 16:05
25 Le fils du matador Custance Palomar Belgium 10:53
26 Ligne Noir Mark Olexa , Francesca Scalisi Switzerland 10:29
27 London Tomorrow Nimer Rashed UK-England 12:59
28 Lucy Roberto Gutierrez Venezuela 14:50
29 Merry go-Round Ruslan Bratov Russia 13:00
30 Mrs McCutcheon John Sheedy Australia 16:29
31 Palabas Rebeta Arjanmar Philippines 16:26
32 Roberta’s Living Room Suh Judy USA 12:20
33 Robot & Scarecrow Kibwe Tavares UK-England 15:23
34 Screen Cowboy Morgan Guering France 14:05
35 Spring Nathalia  Konchalowsky Russia 22:43
36 Stumm André  Hinderlich Germany 19:25
37 Tamala Elieskia Goodhope Tanzania 11:03
38 The Invisible Hand of Adam Smith Slobodan MaksimoviĆ Slovenia 15:29
39 The Little Fish and the Crocodile Stefanie Plattner Germany 16:12
40 The Silent Child Chris Overton, Rachel Shenton UK-England 19:55
41 Tungrus Rishi Chandna India 13:00
42 Vihta François Bierry Belgium 20:00
43 We Need To Talk Ron Jäger Germany 8:02
44 We Were Three Caroline Ingvarsson Sweden 9:45
22 competition – ANIMALAB – International films – Animation 16:12
01 Biciklisti Veljko Popovic Croatia 7:20
02 Bobo Andrej Rehak Croatia 14:05
03 Borderline Irimajiri Seishi Denmark 8:59
04 Charles Dominic-Etienne Simard Canada 10:20
05 Death of a Father Pal Somnath India 10:16
06 Dva Na Dva Jelena Oroz Croatia 8:10
07 Eden Julie Caty France 5:28
08 Empty View Ali Zare Ghanatnowi Iran 18:06
09 Gelato-Seven Summers of Ice Crem Love Daniela Opp Germany 12:18
10 Kako Se Kaliocelik Igor Grubic Croatia 11:40
11 Letters Alexander Savarsky Russia 13.00
12 Maria ja 7 pöialpoissi Riho Unt Estonia 12:00
13 Mermaids and Rhinos Viktoria Traub Hungary 15:33
14 O Reno Armanet France 3:00
15 Splendida Moarte Accident Sergiu Negulici Romania 15:11
16 Tangibile Laura Castillo Colombia 9:43
17 The Angler Jang SeungWook South Korea 13:44
18 Travelogue Tel Aviv Samuel Patthey Switzerland 6:00
19 Une Visite Parissa Mohit Canada, Quebec 12:18
20 Venus Sae Jung Germany 5:51
21 Vulkánsziget Anna katalin Lovrity Hungary 9:00
22 We Will See someday Nari Hong South Korea 6:30
27 Competition – CORTITALIA – National Films 13:24
01 08 Giugno ’76 Gianni Saponara Italy 16:31
02 59 secondi Mauro Carraro Switzerland 15:52
03 Acquario Lorenzo Puntoni Italy 14:58
04 Arpad Weisz e il littoriale Pierpaolo Paganelli Italy 8:00
05 Bismillah Alessandro Grande Italy 14:07
06 Cani di razza Riccardo Antonaroli, Matteo Nicoletta Italy 15:00
07 Così in terra Pier Lorenzo Pisano Italy 15:00
08 Eyes Maria Laura Moraci Italy 13:00
09 Fino alla fine Giovanni Dota Italy 18:00
10 Goodbye Marilyn Maria Di Razza Italy 12:41
11 Happy Today Giulio Tonincelli Italy 17:25
12 Il Mondiale in piazza Vito Palmieri Italy 15:00
13 Il nostro sangue Gino Palummo Italy 15:00
14 Il vestito da sposa Rafael Farina Issas Italy 17:00
15 Inanimate Lucia Bulgheroni UK-England 8:00
16 La giornata Pippo Mezzapesa Italy 11:36
17 La Madeleine e lo straniero Alessandra Cardone Italy 14:30
18 La pace dannata Adelaide De Fino Italy 15:00
19 Labor Cecilia Albertini Usa 13:00
20 Magic Alps Andrea Brusa, Marco Scotuzzi Italy 14:45
21 Mercurio Michele Bernardi Italy 10:00
22 Mon Amour Mon Ami Adriano Valerio Italy 15:00
23 Okike Edoardo Ferraro Italy 20:00
24 Parru pi tia Giuseppe Carleo Italy 14:39
25 Piccole Italiane Letizia Lamartire Italy 18:00
26 Senza Corpo Stefano Cioffi Italy 16:29
27 Sugar Love Laura Lucchetti Italy 9:00
18 competition- ANIMARE – international films – Animation for kids 5:04
01 Arthur – The Stray Dog Irina Moroz & Sebastian Fischer Germany 4:00
02 Big Bernards Antone Dhont, Joseph Loche France 3:28
03 Catastrophe Van Wijngaarden Jamill Netherlands 2:15
04 Dear Alice Matt Cerini USA 3:34
05 Don’t Lose Heart Corey Wallace USA 2:29
06 Eat, Pray, Bird Teo Jia Ming, Jeremy Singapore 6:01
07 Grandma’s Pie Camilo Castro, Ricardo San Emeterio USA 2:35
08 La Chasse Alekseev Alexey France 5:36
09 Lizard Quest Nicole Cespedes, Micah Breitweiser, Jessica Castillo USA 4:27
10 Magic Book Stanislav Dobrovskiy Russia 4:00
11 Outdoors Castaldo, Chalek, Nesme, Rouquié France 6:31
12 Savana Swift Grégoire, Bonzom, Parias, Pierrel France 3:16
13 Sous Pression Voidey Maxime, Dufayard Victor France 3:31
14 Teleportation’s the Way to Go! Victor Moulin France 7:00
15 Temptation Grègoire, Bonzom, Paris, Pierrel France 4:57
16 The Ambassadors of the Cosmos Béla Klingl Hungary 9:02
17 Tweet-Tweet Bekmambetova Zhanna Russia 11:09
18 Voyagers Ammeux, Dumez, Baillon, Chaumeny, Finucci, Roger France 7:33
18 competition – NO+D2 2:21
01 Balance Rostami Barzan Iran 2:58
02 Cet Amour la Marie-Stéphane Cattaneo France 1:00
03 Chaines Drevet Laure France 2:34
04 Désinvolte Nicolas De Oliveira France 2:20
05 Flamenco Jarah Raafed Germany 2:13
06 Honk Le Triet Vietnam 2:56
07 Je suis une Esperance Laurent Tresson France 2:20
08 Je suis venu Roux Amiel, Posnic Ronan, Gautier Emmanuel France 2:20
09 Le premier pas David Noblet Belgium 2:00
10 Obstsalat Youzbashi DizajiReihaneh Germany 2:39
11 Over de Brug EikelenboomI Marc Netherlands 2:28
12 Phil Frankel Frédéric France 2:58
13 Sand Signs Hermes Mangialardo Italy 2:23
14 Soul Mate Mahdi Borjian Germany 2:04
15 The Amazing Space Doggo Thomas Leclerq Belgium 2:29
16 Tout Seul Mabner Toussaint France 2:20
17 Un réflexe Zulma Rouge France 2:23
18 When you get home Ben Brand Belgium 2:05
18 competition   – CORTOINLOCO – Authors from Emilia Romagna 12:19
01 19’35 Adam Selo Italy 11:00
02 Broken Halos Cecilia Fasciani Italy 9:30
03 Cent’anni di corsa Giuseppe Parrino Italy 15:45
04 Crosstich Road Ivan Selva Italy 15:00
05 E’ solo un nastro che gira Gianluca Zonta Italy 15:45
06 Etymo’s Future Gianni Zauli Italy 4:30
07 Foodporn Mauro Paglialonga Italy 17:00
08 L’Incontro Michele Mellara, Alessandro Rossi Italy 15:00
09 Lunedì Nicolò Signorini, Stefano Valentini Italy 16:00
10 Mon Clochard Gianmarco Pezzoli Italy 15:00
11 Nina Mario Piredda Italy 11:00
12 Nos jour benis Valentina Casadei Italy 15:00
13 Note sul tè delle tre Enrico Masi Italy 10:00
14 Odio il rosa Margherita Ferri Italy 15:00
15 Partenze Nicolas Morganti Patrignani Italy 16:42
16 Porpora Davide Mastrangelo Italy 9:30
17 Shape of Moving Idea Virginia Gabrielli Italy 3:37
18 The Great Ride Filippo Cinotti Italy 6:23
22 competition – EXPERIA – International films – Experimental 7:05
01 140 Characters Winkler Dean, Nappi Maureen, Butler Donald USA 5:35
02 39 Weeks 6 Days Kozuch Joanna, Sima Boris Slovak Republic 7:52
03 Another World Florinda Frisardi Germany 4:09
04 Black Bazar Liebert Alexandre France 5:00
05 Down Escalation Hayashi  Shunsaku Japan 6:40
06 Energy Martin Gerigk Germany 8:47
07 Eric Estampador Cabales Bransha Gautier Philippines 3:22
08 Exile Sylvia Borges Germany 4:18
09 Il Messaggio Menetrieux Catherine France 5:18
10 Le rêve de la pêcheuse Samuel Bester France 13:23
11 Miss Park Project #1 Suh Yongchu South Korea 7:35
12 Munchsferatu Lahmi Julien France 17:24
13 Preri Foon Tamayo Jörfjord Jen Sweden 5:00
14 Pure White Sven Windszus Germany 4:00
15 Rain Martin Gerick Germany 5:59
16 T.E.U vol.1 NÆraa Smith Lasse Denmark 8:00
17 Taking Away Kanter Eginhartz Austria 6:42
18 Tear Naonori Fukazawa Japan 2:50
19 To Garbo and Lenin Lauren Jessica Sweden 14:38
20 Umano Martin Nicolas Pierre France 9:29
21 Walls Maik Schuster, Fatmir Dolci, Max Paschke Croatia 7:00
22 Waves Vojtěch Domlátil Czech Republic 3:00
12  competition  – IRANFEST 11:54
01 Are You Volleyball?! Mohammad Bakhshi Iran 15:00
02 Childhood Dream Hasan Najmabadi Iran 10:00
03 Cleaner Mayghani Mohammadreza Iran 13:59
04 Exist Payam Shadniya Iran 4:00
05 Genesis Abtin Mozafari Iran 10:00
06 Into the Rainbow Hasan Najmabadi Iran 15:00
07 Manicure Arman Fayyz Iran 14:00
08 Presence Abtin Salimi Tari Iran 16:00
09 Red Season hasan najmabadi Iran 15:00
10 Samar Jahed Kaveh Iran 8:40
11 The Blu Class Azadi Behzad Iran 14:00
12 Tulsa Shojaei Seyyed parviz Iran 7:14
11 Out of competition – LIGHT 6:50
01 A Man Fall From the Sky Verdijk Jan, Rombout Julia Netherlands 8:45
02 A Pair of Sandal Josim Uddin Ahmed Bangladesh 4:14
03 As You command Cunningham James New Zealand 8:16
04 El Miramiento Fany de la Chica Spain 5:00
05 Filmesque Vincenzo De Sio, Walton Zed Italy 2:45
06 I Mond R. Switzerland 3:30
07 Nueve pasos Romera Moisés, Crespo Marisa Spain 7:30
08 Peggy Miller Justin USA 11:45
09 Rocco Nogueira Gerard Spain 9:04
10 The Bag Ali Al-Haideri Iraq 8:00
11 The Bus Khalid Ali Iraq 6:31
21 Out competition- BEBISCIORT – international films – Animation for kids
01 6 . 1 Ryabov Sergei Russia 2:53
02 A Robot is a Robot Friis ErnstT Emil, RØpke Driessen Nilas Denmark 6:01
03 Alieni sul grattacelo Ateler del Cartone Animato Italy 6:01
04 Big Boom Marat Narimanov Russia 4:00
05 Bijela vrana Miosic Miran Croatia 9:00
06 Billie Yoshikura Maki Uk England 4:00
07 ça Urge Etrillard Johann Belgium 3:37
08 City of Memories Tveitan Signe Denmark 5:48
09 Click Jacob Marine Belgium 1:12
10 Hunter Hsieh Yi-chun Taiwan 2:45
11 Jane Doe Chambon Louison Belgium 1:06
12 Koyaa-Naughty Toy Car Kolja Saksida Slovenia 2:45
13 Krasnoludki Roman Burmakov Belarus 4:49
14 Leave a Print Christina S. Nerland UK England 5:14
15 Miriam Riho Unt Estonia 5:00
16 Paranoja Paranoje JukiĆ Katarina Croatia 4:56
17 Pleure! Laura Nicolas Belgium 4:40
18 Reverie Piaget Rodriguez, Philip Louis Denmark 7:46
19 Schnurksel Becker Leo Belgium 3:10
20 Segni e sogni sulla sabbia Claudio Tedaldi Italy 4:04
21 TuneOut-Noi e l’autismo Claudio Tedaldi Italy 2:41
10  Out of competition   – Musica e Canto
01 Alegria Katalin Egely Hungary 4:00
02 Bakiro New Miguel Venezuela 15:00
03 Echo Simon Cadilhac France 2:33
04 Instrument Abedin mohammadi Iran 1:13
05 Le Lagon Carlot Sarah France 8:00
06 Le silcence Boulanger Étienne France 4:55
07 Louchebem T. Girettes, S. Grard, B. Laprade, F. Masson France 5:17
08 Monckey Simphony Lou Thomas, Matthias Bruget France 6:12
09 Red & The Kingdom Of Sound Phil Gomm UK-England 18:13
10 Rubato F. Ferrand, F. Magnin, J. Wednesday, C. Provost, M. Robin France 8:00
07 Out of competition   – FOCUS – Austria
01 Das reale ist nicht unmöglich Birgit Scholin Austria 10:00
02 Operation Jane Walk Leonhard Müllner, Robin Klenge Austria 16:00
03 See The World Ogris Debris LWZ Austria 04:00
04 Supernaked Fabian Lang Austria 12:00
05 Translation Veronika Schubert Austria 03:00
06 Trespass Paul Wenninger Austria 11:00
07 Trilogy of Leaving Anna Vasof Austria 04:00
06 Out of competition  – FOCUS – Estonia
01 Alateadvuse maja Priit Pärn Estonia 11:00
02 Isand Riho Unt Estonia 18:00
03 Keha mälu Ülo Pikkov Estonia 9:00
04 Krokodill Kaspar Jancis Estonia 13:00
05 Lendurid Koduteel Priit and Olga Pärn Estonia 16:00
06 Une Instituut Mati Kütt Estonia 10:00
03  Out of competition   – ATRIUM
01 3rd Builders’ Street Zwier Pim Netherlands 13:30
02 16 District, 16 Floors, 16 People Tatevik Vardanyan Armenia 19:35
03 Winter in Lviv Till Mayer, Pirmin Styrnol Ukraine 17:30
04  Out of competition   – Focus Nedo Zanotti
01 Naufraghi Nedo Zanotti Italy 6:15
02 Il pesciolino d’oro Nedo Zanotti Italy 7:06
03 African Patchwork Nedo Zanotti Italy 4:57
04 La Ruota Nedo Zanotti Italy